Cizí tělesa ve střevech

Během letních prázdnin jsme v ordinaci zachraňovali dva pejsky, kteří měli „zvláštní chutě“  

Štěně křížence, 2 měsíční fenku Tony měli majitelé asi 2 dny. Přivezli si ji jako hravé štěňátko s chutí k jídlu, které ale po dvou dnech přestávalo papat, začalo zvracet a stávalo se smutným.První klinické a sonografické vyšetření na přítomnost cizího tělesa nepoukazovalo, Tony proto dostala léky na zklidnění žaludku a dietní krmení. Nejpravděpodobnější příčina jejího stavu se zdála být změna stravy, Tony dostala psí konzervu, kterou doposud nežrala, i granulky byly pro ni nové.Nemohli jsme vyloučit ani některou z psích infekčních nemocí. Při anamnéze padla otázka, zda nemohla fenka rozkousnout a polknout kus hračky, to majitelé vyloučili.
Druhý den na kontrole bylo štěně v horším celkovém zdravotním stavu, naprosto bez zájmu o okolí, to bychom po změně krmení spíš neočekávali. Následné vyšetření již nebylo bez konkrétního nálezu jako den minulý, proto jsme provedli i rentgenologické vyšetření a to nám ukázalo, co Tony trápí.

.Majitelé netušili, co mohla Tony sežrat, takže jsme mohli jen hádat..

Byli moc překvapeni, tento předmět prý nikdy předtím neviděli. Fence se po operaci ulevilo a už druhý den vypadala o sto procent lépe.

 

Druhý pejsek, který potřeboval obdobnou operaci byl dvouletý pes plemene belgický ovčák malinois, jménem Aron. Než k nám Aron přišel, byl asi 2 týdny léčen na jiném pracovišti, kde se po intenzivní terapii na pár dní zlepšil, ale pak začal opět trpět úporným zvracením, byl apatický, bez chuti ke žrádlu. Majitelka popsala zvratky jako silně páchnoucí, podobající se stolici. Nejen tato informace nás směřovala k tomu, že by Aron mohl mít neprůchodné střevo (mohlo být zauzlené, ucpané cizím tělesem, novotvarem aj.). Vzhledem k tomu, že vodu v sobě udržel, a byl schopný za pár dní strávit aspoň malé množství potravy, jsme uvažovali tak, že pokud je se jedná o neprůchodnost, bude jen částečná. Aronovi jsme zopakovali všechna vyšetření, která už jednou absolvoval, tj.krevní testy, vyšetření ultrazvukem, rentgen. Poslední vyšetření bylo opět rozhodující. Po provedení prvních snímků jsme si nebyli úplně jisti, zda se jedná o cizí těleso, proto jsme se rozhodli, že druhý den provedeme kontrastní vyšetření trávicího traktu. Aronovi jsme aplikovali léky na zklidnění žaludku, na potlačení zvracení a druhý den jsme se sešli v ordinaci. Aron byl mnohem aktivnější, s chutí ke žrádlu, nebyl tak ochotný k vyšetření, proto jsem operaci po domluvě s majiteli prozatím odložili, ale na dlouho to nebylo. Třetí den jsme byli nuceni po opětovném zhoršení stavu Arona operovat a ze střeva jsme vytáhli kus oblíbeného balonku…
Aronova rekonvalescence probíhala asi trochu déle než u Tony, ale už je zase v pohodě a v plné síle vymýšlí lumpárny.